Aktuální projekty - JCTT

Cocreating - Networks: KreATivita&InovaCZe

 

Název projektu: Cocreating - Networks: KreATivita&InovaCZe (CON)

Zkrácený název projektu: KreATivita&InovaCZe

Číslo projektu: ATCZ00045

Program Interreg Rakousko — Česko 2021—2027

V rámci programu Interreg Rakousko-Česko 2021-2027, který podporuje projekty přeshraniční spolupráce, připravila Kancelář transferu technologií Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích ve spolupráci s LIT Open Innovation Center na Univerzitě Johannese Keplera v Linci a partnery
z kreativních odvětví v obou zemích projektovou žádost. Ta byla podána v programem stanovené lhůtě do 30. června 2023.

V prosinci 2023 byla žádost schválena Monitorovacím výborem, což umožnilo, aby byl 1. ledna 2024 oficiálně zahájen šestatřicetiměsíční česko-rakouský přeshraniční projekt Cocreating - Networks: KreATivita&InovaCZe (CON). Projekt svým zaměřením přispěje k naplnění specifického cíle programu, kterým je prohloubení právní a institucionální spolupráce. Vedoucím partnerem projektu je Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Kancelář transferu technologií, která úzce spolupracuje
s Univerzitou Johannese Keplera, LIT Open Innovation Center, v Linci a partnery z oblasti kulturně kreativního průmyslu, jakými je na české straně Umění ve městě a Creative Region v Linci na straně rakouské. Na realizaci projektu se významně podílí jeho strategičtí partneři: Odbor kultury
a památkové péče Krajského úřadu Jihočeského kraje, Oberösterreich Tourismus, Kreativní institut
a Business Upper Austria.

Hlavním cílem projektu je zviditelnit kulturně kreativní odvětví v Horním Rakousku a jižních Čechách,
zlepšit a trvale propojit jeho činnost. Všechna realizovaná opatření jsou zaměřena na řešení specifických potřeb kulturně kreativního průmyslu, poskytování dalšího vzdělávání pro zúčastněné strany formou cílených workshopů a přeshraniční výměnu znalostí. Významnou přidanou hodnotou je dlouhodobé propojování kreativních aktérů a organizací v oblasti cestovního ruchu a kulturních aktivit.

Celkovým výsledkem projektu bude společně vypracovaná přeshraniční strategie pro kreativní průmysl, která bude po skončení projektu společně realizována v Horním Rakousku a v jižních Čechách. Strategie bude po skončení projektu představena rozhodujícím orgánům v obou územích, aby mohla být využita při tvorbě regionálních a městských koncepcí v dlouhodobém horizontu.

Projekt KreATivita&InovaCZe je realizován za finanční podpory Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Vedoucí partner:

- Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (Kancelář transferu technologií)

Projektový partner:

- Univerzita Johannese Keplera v Linci (LIT Open Innovation Center)

Projektoví partneři z kreativních odvětví:

- Umění ve městě (České Budějovice)

- Creative Region (Linec)

 

Logo AT CZ

 

Spin off - sharing experiences

Projekt s názvem "Spin off - sharing experiences", EHP-BFNU-OVNKM-4-091-2022, je realizován za podpory Ministerstav financí ČR v rámci fondů pro podporu bilaterální spolupráce. Jedná se o tzv. Norské fondy, tedy partnerství lze navázat s institucemi z Norska, Islandu nebo Lichtenštejnska.

Zahraničním partnerem tohoto projektu je agentura Apenhet z norského Osla.

Předmětem projektu je společné zpracování osnov pro studenty zaměřené na podporu a vytváření spin-off společností - od prvních kroků a všech následných kroků, včetně možných scénářů případného rozvoje. Materiál nabídne náměty a příklady z kulturního i teritoriálního prostředí, tedy z Norska a České republiky. Tento materiál bude významným příspěvkem z hlediska podpory a poradenství univerzit v době, kdy je velmi zdůrazňována třetí role vysokých škol, zejména v České republice, a téma start-upů a spin-off firem je tématem, která je velmi zdůrazňován v celé oblasti transferu znalostí a technologií. 

 

EEA and Norway grants

 

  

Rozvoj třetí role univerzit; Transfer technologií pro podporu inovací - Norské fondy

Kancelář transferu technologií realizuje od 1.10.2021 projekt v rámci programu Vzdělávání Fondů EHP 2014-2021. 

Do Fondů EHP příspívají tři donorské země Island, Lichtenštejnsko a Norsko a realizované projekty zdůrazňují bileterální spolupráci

EHP-CZ-ICP-3-010 Developing the universities third responsibility; Technology transfer to foster innovation.

Hlavním předmětem projektu je posílení a zintenzivnění spolupráce center přenosu technologií obou partnerů Norska a České republiky za účelem zprostředkování a organizace přeshraničního přenosu znalostí a technologií s cílem usnadnit a podpořit integraci znalostí o duševním vlastnictví do portfolia univerzitního a přeshraničního prostředí přenosu technologií.

Díky realizaci tohoto projektu existuje několik očekávaných dopadů:

• Výrazné posílení spolupráce obou partnerů obou institucí (tvorba učebních plánů IP pro studenty a výzkumníky);

• Významné posílení spolupráce mezi vědci

• Významné posílení síťových aktivit mezi Norskem a Českou republikou a v těchto cílových skupinách (Studijní materiály pro odborníky - neakademické pracovníky).

Podpora přenosu technologií má významný dopad na společnost, protože průmysl a společnosti mají příležitost implementovat výsledky výzkumu do svých výrobních programů, čímž výrazně zvyšují konkurenci a zajišťují stabilní ekonomický růst nejen na regionální, ale i na národní úrovni.

Projektový tým za Kancelář transferu technologií Jihočeské univerzity tvoří:

- RNDr. et Mgr. Růžena Štemberková, Ph.D., MPA, tel: +420 702 027 182, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

- Ing. Veronika Štěpánová, tel: +420 734 269 057, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

- Edita Hronková, tel: +420 702 027 181, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Norským partnerem projektu je Instituce Apenhet AS, Inovační agentura sídlící v Oslu.

Odkaz na stránky poskytovatele dotace: FONDY EHP - Projekty a granty | Dům zahraniční spolupráce (dzs.cz)Home | EEA GrantsMinisterstvo financí ČR - Fondy EHP a Norska (eeagrants.cz)

EEA grants4x

Společně pro zelenou, konkurenceschopnou a inkluzivní Evropu.

 

Výstupy projektu:

- Skripta pro studenty

"Přehled problematiky znalostního transferu ve výzkumných organizacích", v češtině (ISBN 978-80-7694-035-2)

"Overview of Knowledge Transfer in Research Organizations", v angličtině (ISBN 978-80-7694-045-1)

- Skripta pro profesionály v TT

"Specifika znalostního transferu ve výzkumných organizacích", v češtině (ISBN 978-80-7694-034-5)

"Knowledge Transfer Specifics in Research Organizations", v angličtině (ISBN 978-80-7694-044-4)

- Srovnávací studie

"Transfer znalostí v České republice a Norsku", v češtině 

"Knowledge Transfer in Czech Republic and Norway", v angličtině 

 

Aktuality:

Workshop 2023

Workshop v rámci projektu EHP-CZ-ICP-3-010 Rozvoj třetí odpovědnosti univerzit; Přenos technologií na podporu inovací se konal ke konci jeho realizace a mohly být představeny veškeré hlavní výstupy, kterých bylo v projektu dosaženo.

Kdy: 26. září 2023 od 15 hodin

Kde: Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích                                

         Studentská 13, České Budějovice, I. patro, č. dveří 117

Program:

  • Představení fondů EHP, jejichž prostřednictvím přispívají Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v evropském hospodářském prostoru a k posilování        spolupráce s 15 evropskými státy
  • Informace o realizovaném projektu EHP-CZ-ICP-3-010 s názvem „Rozvoj třetí odpovědnosti univerzit; Přenos technologií na podporu inovací“ uskutečněného ve vzájemné spolupráci s norským partnerem
  • Stručné seznámení s aktivitami Kanceláře transferu technologií Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích
  • Ochrana duševního vlastnictví – základní pojmy, autorská a průmyslová práva, komercializace výsledků
  • Prezentace nového studijního materiálu tematicky zaměřeného na ODV a transfer znalostí jak pro studenty, tak pro profesionály

DSCF3646 m DSCF3657 m DSCF3653 m DSCF3669 m DSCF3689 m 

 

Peer-learning 2023 - Norsko

Poslední ze série čtyř Peer-learning aktivit v rámci projektu EHP-CZ-ICP-3-010 Rozvoj třetí role univerzity; Transfer technologií pro podporu inovací se uskutečnila ve dnech 19. - 23.6.2023 v místě Norského partnera, v Oslu. 

Program této Peer-learning aktivity byl plný zajímavých exkurzí, diskuzí a vzájemné výměny zkušeností a dovedností. Delegace Jihočeské univerzity se podívala také mimo Oslo a sice do Inovačního centra Ard ve městě Ås a téže univerzity. 

Dále byla na programu návštěva vědecko-technického parku Univerzity Oslo, kde nám byla představena jejich komplexní činnost a úspěšný a vytížený inkubátor zaměřený na inovace v medicíně. 

Diskutována byla celá řada témat z oblasti transferu znalostí a technologií. Získané informace zásadně napomohou k naplnění výstupů tohoto projektu.

Ard Innovation 3 Ard Innovation 11 Ard Innovation 1 Ard Innovation 5 Inkubator 1 SciencePark 2 Mlekarna 1

Workshop

Workshop pro představení a propagaci hlavních výstupů projektu EHP-CZ-ICP-3-010 Rozvoj třetí role univerzit; Transfer technologií pro podporu inovací se konal v mezičase v rámci konference Hradecké ekonomické dny 2023.

Náš "projektový koutek" navštěvovali studenti a další zájemci.

Oblast ochrany duševního vlastnictví a návazně transferu technologií a uplatnění inovativních technologií je pro studenty zajímavá a velký zájem byl zaznamenán o oblast průmyslově právní ochrany vynálezů a související problematiky.

IMG 20230414 120823 mensi IMG 20230414 124649 mensi IMG 20230414 124742 mensi IMG 20230414 125149 mensi IMG 20230417 WA0001 web

 

Peer-learning 2023 - ČR

Další z aktivit projektu EHP-CZ-ICP-3-010 Rozvoj třetí role univerzity; Transfer technologií pro podporu inovacítypu Peer-learning byla pro rok 2023 zahájena návštěvou norských projektových partnerů na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Termín konání této Peer-learning aktivity byl ve dnech 10. - 14.4.2023, přičemž poslední dva dny na peer-learning navazovala konference Hradecké ekonomické dny 2023.

Program i této v pořadí již třetí Peer-learning aktivity byl nabitý a přinesl spoustu informací, poznatků, dovedností a nových zkušeností. Oba projektoví partneři si vzájemně vyměnili informace a poznatky týkající se společného tématu a výstupů projektu, jimiž je inovovaný sylabus pro předmět Ochrana duševního vlastnictví na JU. Zkušenosti zahraničního partnera jsou velmi přínosné z důvodu jiného přístupu a pohledu na duševní vlastnictví a transfer know-how a technologií. JU měla příležitost představit několik případů "best practice", kde se transfer know-how daří velmi dobře. Jednalo se o unikátní receptury pro sladkovodní rybí druhy a poté o oblast farmacie, konkrétně založení spin-off firmy JU pro vývoj léčiva v oblasti onkologie.

Následovat bude poslední aktivita tohoto typu v tomto projektu, kdy zástupci JU navštíví norského partnera a to v červnu 2023.

IMG 20230411 091445 mensi IMG 20230411 144003 mensi IMG 20230412 094955 mensi IMG 20230412 100830 mensi IMG 20230412 113925 mensi IMG 20230412 133119 mensi

 

Konference

I do letošního ročníku mezinárodní konference Hradecké Ekonomické dny, která se konala ve dnech 13. - 14.4.2023, byla zařazena sekce transferu technologií, kterou spoluzajišťuje Kancelář transferu technologií JU. V tomto ročníku šlo zároveň o konferenci podpořenou z programu Vzdělávání Fondů EHP 2014 - 2021. Norsko-český projekt "Rozvoj třetí role univerzit; Transfer technologií pro podporu inovací" je zaměřen na inovativní výukové materiály pro předmět Ochrana duševního vlastnictví a tato konference výborně posloužila pro načerpání další inspirace ale zejména pro diseminaci dosažených výsledků a výstupů projektu.

IMG 20230413 WA0004 mensi IMG 20230413 111615 mensi IMG 20230413 160540 mensi IMG 20230413 164854 mensi IMG 20230413 171242 mensi IMG 20230413 190440 mensi

 

Peer learning aktivity uskutečné v roce 2022

V rámci realizace partnerského projektu s Norskou agenturou Apenhet z Osla jsou průběžně naplňovány věcné aktivity, které souvisejí s přípravou a zpracováním odborných materiálů a také tzv. Peer-learning aktivity, tedy výměnné návštěvy obou partnerů. Na přelomu března a dubna jsme přivítali naše Norské partnery na Jihočeské univerzitě. Na začátku června vycestovala česká delegace do Osla.

Při návštěvě české delegace v Oslu byla diskutována oblast duševního vlastnictví a praxe v rámci vybraných norských institucí. Během tohoto workshopu byly představeny nově vznikající studijní materiály pro studenty v dané problematice a jejich strukturace, rozdělení dalších pokračujících navazujících kapitol ke zpracování. Nechyběla ani následná analýza obou funkčních systémů – jejich silných a slabých stránek v kontextu platné legislativy.Tato vzájemná spolupráce napomáhá s rozvojem inovativních postupů ve vzdělávání a odborné přípravě na terciární úrovni.

285988962 791929455130964 6844390434597506652 n 1 286012817 433829888566166 6909013327511519265 n 1 286200851 3296093254048915 8995502697825666938 n 1

 

V rámci návštěvy norských partnerů v Českých Budějovicích proběhlo představení dvou rozdílných ekosystémů z pohledu transferu znalostí a technologií, zejména co se týče velikosti a zaměření transferových center, systému duševního vlastnictví a nastavení interních procesů. V Norsku se jedná o separátní instituce o několika desítkách, v některých případech i stech zaměstnancích a jsou silně navázány na místní podniky, které si tato centra založila, ať už se jedná o nemocnice, univerzity nebo výrobní podniky. Až donedávna nebyla tato centra nijak významně propojena. Nicméně na jaře 2022 se konala první společná akce norských transferových center. Návštěva z Osla byla přivítána na Ekonomické fakultě, kde proběhla také prohlídka učebny Virtuální reality a dále v Jihočeském vědeckotechnickém parku.

277358265 2828177664151798 557788829114859185 n 277406532 694680978330286 2657308646118944167 n 277362141 678144906863761 1900148829528488253 n