Aktuální projekty - JCTT
Spin off - sharing experiences
Projekt s názvem "Spin off - sharing experiences", EHP-BFNU-OVNKM-4-091-2022, je realizován za podpory Ministerstav financí ČR v rámci fondů pro podporu bilaterální spolupráce. Jedná se o tzv. Norské fondy, tedy partnerství lze navázat s institucemi z Norska, Islandu nebo Lichtenštejnska.
Zahraničním partnerem tohoto projektu je agentura Apenhet z norského Osla.
Předmětem projektu je společné zpracování osnov pro studenty zaměřené na podporu a vytváření spin-off společností - od prvních kroků a všech následných kroků, včetně možných scénářů případného rozvoje. Materiál nabídne náměty a příklady z kulturního i teritoriálního prostředí, tedy z Norska a České republiky. Tento materiál bude významným příspěvkem z hlediska podpory a poradenství univerzit v době, kdy je velmi zdůrazňována třetí role vysokých škol, zejména v České republice, a téma start-upů a spin-off firem je tématem, která je velmi zdůrazňován v celé oblasti transferu znalostí a technologií.
Rozvoj třetí role univerzit; Transfer technologií pro podporu inovací - Norské fondy
Kancelář transferu technologií realizuje od 1.10.2021 projekt v rámci programu Vzdělávání Fondů EHP 2014-2021.
Do Fondů EHP příspívají tři donorské země Island, Lichtenštejnsko a Norsko a realizované projekty zdůrazňují bileterální spolupráci
EHP-CZ-ICP-3-010 Developing the universities third responsibility; Technology transfer to foster innovation.
Hlavním předmětem projektu je posílení a zintenzivnění spolupráce center přenosu technologií obou partnerů Norska a České republiky za účelem zprostředkování a organizace přeshraničního přenosu znalostí a technologií s cílem usnadnit a podpořit integraci znalostí o duševním vlastnictví do portfolia univerzitního a přeshraničního prostředí přenosu technologií.
Díky realizaci tohoto projektu existuje několik očekávaných dopadů:
• Výrazné posílení spolupráce obou partnerů obou institucí (tvorba učebních plánů IP pro studenty a výzkumníky);
• Významné posílení spolupráce mezi vědci
• Významné posílení síťových aktivit mezi Norskem a Českou republikou a v těchto cílových skupinách (Studijní materiály pro odborníky - neakademické pracovníky).
Podpora přenosu technologií má významný dopad na společnost, protože průmysl a společnosti mají příležitost implementovat výsledky výzkumu do svých výrobních programů, čímž výrazně zvyšují konkurenci a zajišťují stabilní ekonomický růst nejen na regionální, ale i na národní úrovni.
Projektový tým za Kancelář transferu technologií Jihočeské univerzity tvoří:
- RNDr. et Mgr. Růžena Štemberková, Ph.D., MPA, tel: +420 702 027 182, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
- Ing. Veronika Štěpánová, tel: +420 734 269 057, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
- Edita Hronková, tel: +420 702 027 181, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Norským partnerem projektu je Instituce Apenhet AS, Inovační agentura sídlící v Oslu.
Odkaz na stránky poskytovatele dotace: FONDY EHP - Projekty a granty | Dům zahraniční spolupráce (dzs.cz), Home | EEA Grants, Ministerstvo financí ČR - Fondy EHP a Norska (eeagrants.cz)
Společně pro zelenou, konkurenceschopnou a inkluzivní Evropu.
Aktuality:
Workshop
Workshop pro představení a propagaci hlavních výstupů projektu EHP-CZ-ICP-3-010 Rozvoj třetí role univerzit; Transfer technologií pro podporu inovací se konal v mezičase v rámci konference Hradecké ekonomické dny 2023.
Náš "projektový koutek" navštěvovali studenti a další zájemci.
Oblast ochrany duševního vlastnictví a návazně transferu technologií a uplatnění inovativních technologií je pro studenty zajímavá a velký zájem byl zaznamenán o oblast průmyslově právní ochrany vynálezů a související problematiky.
Peer-learning 2023
Další z aktivit projektu EHP-CZ-ICP-3-010 Rozvoj třetí role univerzity; Transfer technologií pro podporu inovacítypu Peer-learning byla pro rok 2023 zahájena návštěvou norských projektových partnerů na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Termín konání této Peer-learning aktivity byl ve dnech 10. - 14.4.2023, přičemž poslední dva dny na peer-learning navazovala konference Hradecké ekonomické dny 2023.
Program i této v pořadí již třetí Peer-learning aktivity byl nabitý a přinesl spoustu informací, poznatků, dovedností a nových zkušeností. Oba projektoví partneři si vzájemně vyměnili informace a poznatky týkající se společného tématu a výstupů projektu, jimiž je inovovaný sylabus pro předmět Ochrana duševního vlastnictví na JU. Zkušenosti zahraničního partnera jsou velmi přínosné z důvodu jiného přístupu a pohledu na duševní vlastnictví a transfer know-how a technologií. JU měla příležitost představit několik případů "best practice", kde se transfer know-how daří velmi dobře. Jednalo se o unikátní receptury pro sladkovodní rybí druhy a poté o oblast farmacie, konkrétně založení spin-off firmy JU pro vývoj léčiva v oblasti onkologie.
Následovat bude poslední aktivita tohoto typu v tomto projektu, kdy zástupci JU navštíví norského partnera a to v červnu 2023.
Konference
I do letošního ročníku mezinárodní konference Hradecké Ekonomické dny, která se konala ve dnech 13. - 14.4.2023, byla zařazena sekce transferu technologií, kterou spoluzajišťuje Kancelář transferu technologií JU. V tomto ročníku šlo zároveň o konferenci podpořenou z programu Vzdělávání Fondů EHP 2014 - 2021. Norsko-český projekt "Rozvoj třetí role univerzit; Transfer technologií pro podporu inovací" je zaměřen na inovativní výukové materiály pro předmět Ochrana duševního vlastnictví a tato konference výborně posloužila pro načerpání další inspirace ale zejména pro diseminaci dosažených výsledků a výstupů projektu.
Peer learning aktivity uskutečné v roce 2022
V rámci realizace partnerského projektu s Norskou agenturou Apenhet z Osla jsou průběžně naplňovány věcné aktivity, které souvisejí s přípravou a zpracováním odborných materiálů a také tzv. Peer-learning aktivity, tedy výměnné návštěvy obou partnerů. Na přelomu března a dubna jsme přivítali naše Norské partnery na Jihočeské univerzitě. Na začátku června vycestovala česká delegace do Osla.
Při návštěvě české delegace v Oslu byla diskutována oblast duševního vlastnictví a praxe v rámci vybraných norských institucí. Během tohoto workshopu byly představeny nově vznikající studijní materiály pro studenty v dané problematice a jejich strukturace, rozdělení dalších pokračujících navazujících kapitol ke zpracování. Nechyběla ani následná analýza obou funkčních systémů – jejich silných a slabých stránek v kontextu platné legislativy.Tato vzájemná spolupráce napomáhá s rozvojem inovativních postupů ve vzdělávání a odborné přípravě na terciární úrovni.
V rámci návštěvy norských partnerů v Českých Budějovicích proběhlo představení dvou rozdílných ekosystémů z pohledu transferu znalostí a technologií, zejména co se týče velikosti a zaměření transferových center, systému duševního vlastnictví a nastavení interních procesů. V Norsku se jedná o separátní instituce o několika desítkách, v některých případech i stech zaměstnancích a jsou silně navázány na místní podniky, které si tato centra založila, ať už se jedná o nemocnice, univerzity nebo výrobní podniky. Až donedávna nebyla tato centra nijak významně propojena. Nicméně na jaře 2022 se konala první společná akce norských transferových center. Návštěva z Osla byla přivítána na Ekonomické fakultě, kde proběhla také prohlídka učebny Virtuální reality a dále v Jihočeském vědeckotechnickém parku.