Všechny novinky

Jihočeská univerzita se umístila v první tisícovce univerzit z celého světa

Do žebříčku Academic Ranking of World Universities (ARWU), který se zaměřuje především na kvalitu výzkumu, se letos poprvé dostala i Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.

Ta se společně s dalšími 2 českými univerzitami nově umístila na 901. – 1000. místě žebříčku. Celkově se v první tisícovce univerzit umístilo 7 škol z České republiky (4 z nich i v minulých letech).

Žebříček ARWU porovnává vysoké školy hlavně v oblasti výzkumu. Mezi sledované ukazatele patří například počet publikovaných článků v prestižních časopisech Nature a Science, počet citovaných vědců, počet indexovaných článků, ale například i počet zaměstnanců, kteří získali Nobelovu cenu nebo Fieldsovu medaili.

Více o tomto úspěchu JU a žebříčku ARWU se dozvíte v článku na portálu vedavyzkum.cz.

Kancelář transferu technologií představuje nový software

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích prostřednictvím Kanceláře transferu technologií si nechala vyvinout nový software s názvem Komplexní systém pro správu duševního vlastnictví na Jihočeské univerzitě.“  

Hlavním cílem tohoto záměru je  vedení a sledování agendy duševního vlastnictví v jednotlivých letech dle fakult a jednotlivých typů ochrany. Jedná se o sofistikovaný komplexní informační systém pro správu ochranných známek, patentů, průmyslových a užitných vzorů. Systém svými moduly pokrývá kompletní agendu patentového zástupce vč. sledování a rešerší ochranných známek a nabízí tak lepší kontrolu nad všemi případy průmyslových práv, náklady a procesy ve firmě. Software je navíc kompatibilní na všechny programy Windows a práce s ním je velmi intuitivní pro všechny obsluhující. Mimo jiné také hlídá lhůty, které v oblasti duševního vlastnictví jsou přímo klíčové.

Zaměstnanci KTT JU si od tohoto systému slibují velké usnadnění práce v tomto segmentu své činnosti. Software vznikl na základě projektu „Rozvoj kanceláře transferu technologií na Jihočeské univerzitě“, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_014_0000628.

Projektové setkání v Pasově

Dne 31.08. 2018 se v Pasově na univerzitě uskutečnilo další projektové setkání pracovní týmu v rámci projektu č. 48 Vybudování znalostního a technologického transferu v příhraničním prostoru Jihočeského kraje a Dolního Bavorska. Na jednání byly projednány mimo jiné plánované WTT formáty, které budou organizovány v průběhu dalšího půl roku. Byla projednána a doplněna koncepce nově vznikající knihy o Inovačním potenciálu Jihočeského kraje, nově vznikající webové stránky pro podporu inovací v rámci Jihočeského kraje a Dolního Bavorska a další následující kroky pro jejich úspěšnou realizaci. V neposlední řadě byly konzultovány poslední přípravy pro úspěšnou organizaci konference, která proběhne v polovině září na Univerzitě Passau.

 

Návštěva izraelského velvyslance na Jihočeské univerzitě

Dne 5. 9. 2018 navštívil Kancelář transferu technologií Jihočeské univerzity izraelský velvyslanec Daniel Meron.

Společná diskuze se týkala aktuálních témat v oblasti ochrany duševního vlastnictví, inovace a především také Tech transferové mise, která je spoluorganizována spolkem Transfera, a jejíž organizaci má na starosti právě RNDr. et Mgr. Růžena Štemberková, vedoucí kanceláře. Pan velvyslanec velmi pochválil Přeshraniční transferovou konferenci, organizovanou Kanceláří transferu technologií, které se účastnil v minulém roce. Zároveň se zajímal o aktuální výsledky transferu a příklady uzavíraných licencí mezi Jihočeskou univerzitou a komerčními partnery. Na jednání bylo dále domluveno setkání s představiteli zástupců kanceláří transferu technologií v residenci pana velvyslance v Praze a zároveň bylo domluveno propojení na česko-izraelskou obchodní komoru.

Autor: RNDr. et Mgr. Růžena Štemberková, vedoucí Kanceláře transferu technologií

Spolupráce se společností Hello Tomorrow

Jihočeská univerzita prostřednictvím Kanceláře transferu technologií uzavřela Memorandum o porozumění se společností Hello Tomorrow, která je neziskovou iniciativou působící ve Francii.

Tato iniciativa navazuje na dlouhodobě podporovanou oblast ze strany vlád jednotlivých států a sice, propojovat sílu nových technologií a urychlit tak přenos těchto technologií z laboratoří na samotný trh.

Kancelář transferu technologií Jihočeské univerzity bude jedním z úspěšných prostředníků mezi profesionálními odborníky v rámci České republiky.

Aktuálně vypsané výzvy Hello Tomorrow jsou uvedeny zde.

hello tomorrow

Prezentace JU na konferenci AQUA 2018 ve Francii

Ve dnech 25. - 29. srpna 2018 jsem prezentoval Kancelář transferu technologií, Fakultu rybářství a ochrany vod a Jihočeskou univerzitu mimo jiné v rámci projektu Rozvoj kanceláře transferu technologií (reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_014/0000628) na mezinárodní výstavě Aqua2018 ve francouzském Montpellier. Stánek byl zaměřen především na prezentaci výsledků VaV a na nabídku doktorského studia rybářství. Velký zájem byl rovněž o možnou projektovou spolupráci s FROV JU. 

Autor: Ing. Václav Nebeský, Ph.D., technologický skaut Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity

 

Pozvánka na workshop na téma "Využití specifických software v praxi"

Kancelář transferu technologií Jihočeské univerzity ve spolupráci s Jihočeskou hospodářskou komorou srdečně zvou na setkání s tématem "Využití specifických software v praxi", které se uskuteční ve středu 26. 9. 2018 od 10:00 hod.

Workshop je určen především zástupcům firem, kteří se chtějí dozvědět více o konkrétním tématu a setkat se s profesionály z univerzitního prostředí.

Realizace semináře proběhne v rámci projektu Rozvoj kanceláře transferu technologií na Jihočeské univerzitě, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_014/0000628.

Účast je bezplatná, registrace na e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nejpozději do 21. 9. 2018.

Pozvánka je ke stažení zde.

Pozvánka na seminář "Ochrana duševního vlastnictví, komercializace a novinky v ochranných známkách"

Kancelář transferu technologií Jihočeské univerzity ve spolupráci s Jihočeskou hospodářskou komorou srdečně zvou na seminář s názvem "Ochrana duševního vlastnictví, komercializace a novinky v ochranných známkách".

Seminář se uskuteční v úterý 25. 9. 2018 od 10:00 hod. na Jihočeské hospodářské komoře.

Realizace semináře proběhne v rámci projektu č. 48: Vybudování znalostního a technologického transferu v příhraničním prostoru Jihočeského kraje a Dolního Bavorska podpořeného z Programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014-2020.

Účast je bezplatná, registrace na e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. do 21. 9. 2018.

Pozvánka je ke stažení zde.

Stáž na Savonia University of Applied Sciences, Finsko

V termínu 13.8. – 17.8.2018 se zástupci Kanceláře transferu technologií zúčastnili stáže na Savonia University of Applied Sciences ve finském Kuopiu. V rámci této stáže byly navzájem představeny obě univerzity, jejich výzkumné záměry a komerční potenciál.

Za velmi zajímavé výstupy, dle sdílených poznatků dobré i špatné praxe, považujeme vhodnou možnost spolupráce především v oblasti ochrany vod, která je v této oblasti stěžejní, dále pak v rozvoji cestovního ruchu a v oblasti zdravotnictví, v neposlední řadě i v oblasti ekonomie.

V rámci návštěvy jsme měli možnost účastnit se též Veletrhu příležitostí SAVO Exhibition, kde jsme poznali další zajímavé hráče v oboru a mohli jsme ještě lépe prezentovat jak naši univerzitu, tak celý projekt.

Vyústěním celé návštěvy byl podpis Memoranda o spolupráci mezi Jihočeskou univerzitou a Savonia University of Applied Sciences. V rámci této spolupráce se již nyní plánuje návštěva zástupců finské univerzity u nás na JU.

Stáž byla realizována v rámci projektu s názvem Rozvoj kanceláře transferu technologií na Jihočeské univerzitě, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_014/0000628.

Autor: Ing. Ivana Paďourková, Kancelář transferu technologií

Návštěva německého velvyslance na JU

Dne 22.08.2018 navštívil Jihočeský kraj velvyslanec Spolkové republiky Německo v Praze, pan Dr. Christoph Israng. 

Pan velvyslanec vyslovil přání, že by velice rád navštívil též Jihočeskou univerzitu, a v rámci ní se rád seznámil mimo jiné i s činností Centra transferu technologii Jihočeské univerzity.

V rámci setkání byla panu vevlyslanci představena Kancelář transferu technologií a její výsledky od roku 2012, kdy na Jihočeské univerzitě v Českých Budějoviích vznikla, a dále aktuálně řešené projekty, včetně seznámení s jednolitvými proof-of-concept projekty našich vědeckých pracovníků.

Autor: RNDr. et Mgr. Růžena Štemberková, vedoucí Kanceláře transferu technologií

«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»
Strana 1 z 15